gitara1 gitara2 gitara3
O mnie

Ryszar Wądolowski

Gitary Ricking sięgają historią 1985, ale zacznijmy od poczatku…

 

Moja przygoda z gitarą zaczęła się w roku 1966, jak wiemy nie były to dogodne czasy dla młodych muzyków. Pierwsza gitara, która trafiła w moje ręcę był akustyczny Defil, szybko doszedłem do wniosku, że akustyczne brzmienie nie jest dla mnie, więc zacząłem się zastanawiać, jak z tej gitary zrobić gitarę elektryczną. Pomocni okazali się koledzy, którzy przynieśli mi trzy słuchawki telefoniczne, z których wymontowałem przetworniki elektromagnetyczne i przerobiłem na pierwszą moją przystawkę elektryczną do gitary. Dopiero po tej przeróbce byłem usatysfakcjonowany, w końcu mogłem się podłączyć do radia cioci i brzmieć “tak samo” jak moi idole. Zostałem bardzo skarcony, było to dla niej nie do pomyślenia, że ktoś może wykorzystać jej kochane radio w ten sposób.

Przez kolejne lata często zmieniałem gitary. Na nowy instrument światowej klasy nie było mnie wtedy stać, ale każdy z moich instrumentów po przeróbkach szybko znajdywał nowego nabywcę. To dało mi do myślenia.

W roku 1986 otworzyłem własny zakład rzemieślniczy. Zająłem się naprawą wszelkich instrumentów muzycznych i wytwarzaniem własnych gitar elektrycznych. Był to jedyny warsztat w rejonie północno-wschodnim. Niektóre z moich gitar z tamtych lat do dziś można spotkać w Miejskich Domach Kultury w rejonie Warmii i Mazur. Zakład ten musiałem zamknąć w 1990 roku, ponieważ wyemigrowałem do USA.

Po kilku latach bycia na obczyźnie, obserwowaniu tego rynku (mając dostęp do nowych technologii i narzędzi) doszedłem do wniosku, że nie warto się poddawać i z powrotem robić to co nam dusza mówi. Tak rozpoczął się mój drugi etap w tworzeniu gitar elektrycznych i nie tylko. Dzięki doświadczeniu nabytemu w USA zacząłem konstruować własne modele, typu np. hollow body, acoustic body, jak również gitary z pod znaku Benedetto (archtop).

Na dzień dzisiejszy nadal jestem czynnym gitarzystą,  który chce służyć swoim doświadczeniem innym pasjonatom gitary.

 

 

Ryszard Wądołowski